A szülőségre való áttérés sok döntést igényel. Az egyik legfontosabb a táplálási módszer kiválasztása. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 6 hónapos korig kizárólagos szoptatást ajánl a csecsemők számára, kiegészítő táplálékkal való táplálás esetén pedig ennél hosszabb ideig. A Laktációs Liga által közzétett statisztikák szerint a magyar anyák 16,3%-a követi az ajánlást. Legtöbbjük (63%) egészségügyi vagy személyes okokból kénytelen átállni a kombinált táplálásra – a szoptatás és a tápszeres táplálás kombinációjára.
A szoptatás előnyös mind a baba, mind az anya számára
A gyermekorvosok és a táplálkozási szakemberek szerint az anyatej a legegészségesebb táplálkozási lehetőség (fontos, hogy a szoptató nő étrendje változatos és kiegyensúlyozott legyen), amely számos előnnyel jár mind az anya, mind a baba számára:
- Az anyatej természetes forrása mindazon tápanyagoknak, amelyekre a csecsemőnek szüksége van a növekedéshez és a fejlődéshez.
- Az anyatej könnyen emészthető. Édes íze és krémes állaga ízletes a baba számára.
- Az anyatej gazdag antitestekben, amelyek erősítik a baba immunitását.
- A szoptatott csecsemőknél kisebb az allergiák, az ekcéma, a fülgyulladás és a gyomorproblémák előfordulása.
- A szoptatott csecsemők kisebb valószínűséggel kerülnek kórházba légúti fertőzésekkel.
- A szoptatott csecsemők kisebb valószínűséggel lesznek elhízottak vagy cukorbetegek.
- A szoptatás segít megelőzni a hirtelen csecsemőhalál szindrómát.
- A szoptató nők gyorsabban formába lendülnek a terhesség után.
- A szoptatás segít csökkenteni a mell- és petefészekrák, a cukorbetegség és más betegségek kockázatát.
- A szoptató nők jobb pszichológiai jólétben vannak.
- Az anyatej mindig friss és bármikor rendelkezésre áll.
Bár a szoptatás számos előnnyel jár, nem minden anya boldogul. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia legújabb kutatása szerint az anyák 59%-a nincs megfelelően felkészülve a szoptatásra1. Az elégtelen tejtermelés, a fájdalmas szoptatás, az ikrek vagy hármas ikrek szoptatása, a munkába visszatérő nők, a gyógyszerek szedése, a stressz, a kimerültség, az úton vagy nyilvános helyen történő szoptatás problémái, az éhség, a nyugtalanság, a baba lassú súlygyarapodása vagy súlyvesztése és egyéb egészségügyi és személyes okok arra késztetik a szülőket, hogy anyatejjel egészítsék ki a baba természetes táplálását.
Tudta hogy… egy nemrégiben végzett felmérés szerint 10 újdonsült anyuka közül 8, aki nem tudta anyatejjel táplálni a gyermekét, azt mondta, hogy a kombinált táplálással meg tudta hosszabbítani a szoptatási időt2.
Hogyan lehet átállni a kombinált táplálásra
A rendszeres, legalább napi nyolc-tizenkét alkalommal történő szoptatás segít fenntartani az egészséges tejkészletet, különösen az első hetekben.
Ha úgy döntött, hogy szoptatni fogja gyermekét, tisztában kell lennie a döntésével kapcsolatos minden szemponttal. Vegye figyelembe, hogy a tejkészítmény nem alkalmazkodik a gyermek változó igényeihez, elkészítése több időt és pénzügyi költséget igényel. Ezenkívül a korai csecsemőtejes táplálás az anyatejtermelés csökkenésének kockázatával jár3.
Ne siettesse az anyatej bevezetését. Fokozatosan csökkentse az etetések számát, hogy minimálisra csökkentse a mell megduzzadásának és a tőgygyulladásnak a kockázatát. Kezdheti azzal, hogy kihagy egy szoptatási alkalmat, és csecsemőjének egy cumisüveget kínál anyatejjel.
Tudta, hogy… az anyatej több mint 1000 fehérjét tartalmaz, amelyek segítik a baba növekedését és fejlődését, aktiválják az immunrendszerét, valamint fejlesztik és védik az agy neuronjait4.
A szakértők ajánlásaiból:
- Kínáljon a babának egy üveg tejet, amikor nyugodt, nem fáradt vagy túl éhes.
- Használjon lassú áramlású cumisüveget, amely a szoptatás szívóhatását utánozza.
- Rendszeresen fejtse le az anyatejet a cumisüvegből történő etetések között, hogy fenntartsa a tejkészletet.
- Az etetés során végig koncentráljon a babára. Gondoljon arra, hogy ez a rituálé hogyan erősíti az Önök között lévő köteléket.
- Legyen türelmes. Néhány csecsemőnek több időre van szüksége ahhoz, hogy hozzászokjon a mellről a cumisüvegre való átálláshoz. A kisbabája el fogja fogadni a cumisüveget, ha éhes, ezért ne aggódjon amiatt, hogy nem kap enni, ha nem tudja szoptatni.
- Különítse el a szoptatási és az etetési időket. Ne feledje, hogy a baba nem szereti a változást. Ezért fontos, hogy megtanítsuk neki a napi rutint.
- Készítsen támogatási tervet. Új szülőnek lenni kimerítő. Különösen akkor, ha éppen dolgozik, vagy ha jól megérdemelt pihenésre van szüksége. Valaki a családjából vagy közeli barátai közül segíthet a gyermekfelügyeletben és az etetésben.
- Válasszon olyan minőségi tápszert, amely megfelel a baba életkorának és igényeinek. A gyermekorvos vagy a táplálkozási szakértő segíthet az ajánlásokkal.
A tápszer kiválasztásakor összpontosítson az összetételre
A fehérje, a szénhidrátok és a zsírok alkotják a minőségi tejtermékek 98%-át. A prebiotikumok, a probiotikus baktériumok és a HMO (anyatej oligoszacharidok) nagy hatással vannak a baba emésztésére. Bár a legtöbb csecsemőtej az anyatej mintájára készült, nem mindegyik egyforma5:
Tehéntej alapú tápszer. Ez a legkedveltebb tejváltozat. A Healthy Children szerint az anyatej-helyettesítő tápszerek piacának 80%-át teszi ki. Alapja a tehéntej tejcukorral (laktóz). Úgy van összeállítva, hogy könnyen emészthető legyen, és megfeleljen a gyermek tápanyagszükségletének. Néhány készítményt más hasznos anyagokkal, például prebiotikumokkal, probiotikumokkal és nukleotidokkal dúsítanak. A probiotikumokat és tejsavbaktériumokat tartalmazó anyatejek elősegítik a jó bélbaktériumok növekedését, erősítik az immunitást és serkentik a bélmozgást.
Kecsketej alapú tápszer. A kecsketejes tápszer alkalmas a tehéntejre intoleráns csecsemők számára.
Hidrolizált tápszer. Speciális táplálkozási igényű gyermekek számára készült, kiválasztását gyermekorvossal kell egyeztetni. Jobban emészthető – részben vagy nagymértékben emésztett (előemésztett vagy hidrolizált) tejfehérjét tartalmaz. A részben emésztett fehérjét tartalmazó tej alkalmas hasmenés, hasfájás, hányás, székrekedés vagy kólika esetén. A tehén- vagy kecsketejfehérjére allergiás csecsemők számára a nagymértékben emésztett fehérjét tartalmazó tej alkalmas.
Organikus tápszer. A hagyományos babatejre épül, de az alapja biotej.
Szójaalapú tápszer. Ezt a tejfajtát néha olyan gyermekek számára ajánlják, akik nem képesek megemészteni a laktózt, vagy vegetáriánus/vegán szülők választják.
- Speciális tápszer. Speciális rendellenességekben vagy betegségekben szenvedő csecsemők számára készült, beleértve a koraszülötteket is. Gyermekorvos ajánlására.
A legjobb tápszer az, amelyik megfelel a babának. Ezt a baba életkorához és egyéni igényeihez kell igazítani, különös tekintettel a diétás vagy allergiás korlátozásokra. A tápszer kiválasztásakor konzultáljon gyermekorvosával.
A baba megmondja, mikor van itt az ideje, hogy változtasson
A következő 8 jelből tudhatja meg, hogy a baba nem kapja meg a megfelelő tápszert:
- túlzott nyálelválasztás
- nagyon lassú súlygyarapodás
- idegesség etetés után és napközben
- híg széklet, vér a székletben
- székrekedés
- allergiás tünetek (ekcéma, duzzanat, bőrkiütés, csalánkiütés, sípoló légzés stb.)
- rossz alvási szokások
- palack visszautasítása
Forrás:
1. https://www.babycenter.com/baby/breastfeeding/can-i-mix-breast-milk-and-formula_8883
2. https://www.sharp.com/health-news/when-breastfeeding-doesnt-go-as-planned
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16140702
4. https://www.medela.com/breastfeeding/mums-journey/breast-milk-vs-formula
5. Minden forgalomba hozott tejnek meg kell felelnie a kötelező jogszabályoknak, azaz összetételének meg kell felelnie a jogszabályi minimumnak.